+905453120707 info@opdrhakanyuksel.com
Geniz eti ve Bademcik Büyüklüğünün Yol Açacağı Sonuçlar
Ekim 28, 2023

Dr. ozbarsut

Kıymetli ziyaretçiler bu yazımda sizlere bademcik ve geniz eti büyüklüğünün pek değinilmeyen, bana göre en önemli yan etkisi olan bir konudan söz edeceğim.

Bademcikler Ne İşe Yarar?

Önce bademcikler ne işe yarar konusuna gelirsek; bu yapıların bağışıklık sistemine destek olan fonksiyonları vardır. Şöyle ki; yere bir şeker düştü ve çocuk bunu ağzına aldı, şekerin üzerinde olan mikroplara karşı salgısal bir immunglobulin oluşturarak vücudun bağışıklık sisteminin gelişmesinde yardımcı bir organdır.

Çocuklarda Bademcik Büyümesi

3-6 yaş arası en aktif olduğu dönemdir ve büyümelerinin en sık yaşandığı periyottur. Halk arasında ve hastalarımın da sıkça söylediği şekliyle bir filtre görevi yoktur. Görevi ortalama 3 yaş sonunda biter çünkü karşılaşmadığı bir mikrop kalmadığı için bir nevi pasife düşer. Enfeksiyonu kadar büyüklüğünün getirdiği bir takım sorunlar yazımızın ana konusu olacaktır.

Çocuklarda Alerji

Antalya; Türkiye’nin en alerjik bölgelerinin başında gelir. Yüksek nem oranı, doğanın canlı olması bu da havada ki alerjen sayısının artması anlamına gelir. Çocukların hava yollarının küçük olması nedeniyle alerjiden çok daha fazla etkilenme olağandır. Yani daha hava yolunun girişi alerjiye reaksiyon olarak konka dediğimiz burun etlerinin büyümesi, alerjik burun akıntısı daha girişte alınan nefes hacmini azaltır.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Burun bölgesinden genize ulaşan hava bir de geniz eti büyükse daha da azalir. Daha alt bölgede bademcikler de büyümüşse akciğerlere ulaşan volüm iyice düşer. Gündüz şuur yerinde olduğu için zor da olsa burundan nefes alınabilir ama gece şuur ortadan kalkınca daha kolay yol yani ağız solunumu tercih edilir. Bademcikler büyükse yine de alınan nefes yetmeyecektir. Horlama, ağzı açık uyuma, yatakta sık dönme, ense bölgesinde aşırı terleme bu tıkanıklığın sık rastlanan göstergeleridir.

Geniz Eti ve Bademcik Sebebiyle Yüz Şeklinin Bozulması

Şimdi bu konuları aşağı yukarı çocuğu olanlar bilmektedir. Esas buyuk sorun bana göre üst solunum yolundaki bu tıkanıklıkların yüz şeklini bozmasıyla ortaya çıkmaktadır. Şöyle ki, zorlu solunum ve yutma ve çiğneme kaslarındaki farklılaşmalar damağı yukarı çekmekte sonucunda da damak aşırı yükselmektedir.

Yükselme sonucunda damak daralıp derinliği artmaktadır. Bunun sonucu olarak burun-dudak mesafesi uzayabilmekte daha da önemlisi dişler sıkışmakta ve mal okluzyon dediğimiz çene kapanması bozulmaktadır. Oluşan bu sorunlar ortodontik tedaviyle giderilmeye çalışılsa da hem çok zaman kaybı hem de ciddi maliyetlere yol açmaktadır ve çoğu zaman da olması gereken sekle ulaşılamamaktadır.

Çalışma Saatleri

Bu saatler bayram günlerinde değişiklik gösterebilir. Lütfen bu günlerde bizi arayınız.

Pazartesi - Cuma

09.00 - 17.00

Cumartesi

09.00 - 12.00

Pazar

Kapalı

İletişim

Randevu için arayın

0545 312 07 07

Email

info@opdrhakanyuksel.com

Adres

Fener, Tekelioğlu Cd. No:11 Daire:3 Kat:2, 07160 Muratpaşa/Antalya

ilgi, alaka

Hakan beye ilgi, alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

ilgi , alaka

Hakan beye ilgi , alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı, burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor ,nefesi kesilir gibi oluyor ,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu....
Read More
Tuba Kurcer

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı , burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor,nefesi kesilir gibi oluyor,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu. Uykusunu alamadığı için de huzursuzluk çıkarıyordu.Tam iyileşiyor derken kreşte yeniden enfeksiyon kapıyordu tekrar herşey başa sarıyordu. Hakan bey'i çocuk doktorumuz Orhan Bey'in tavsiyesi ile tanıdık. Kendisi ve asistanı bizi çok güzel karşıladılar şikayetlerin temel nedeni geniz etinden kaynakliymis. Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna girdi.. Ameliyat sonrası takibi de çok iyiydi.Şu anda çok iyi ve kaliteli bir şekilde uyuyor kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.. . Ben çok pimpirikli bir halayim doktor bey'i de çok araştırdım. Gönül rahatlığıyla çocuğunuzu emanet edebilirsiniz...
Tuba Kurcer

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en...
Read More
Tarkan Ayçetin

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en iyisi olan hekimleri bulup sistemimize katmak en önemli görevlerimden biriydi. Dr Hakan Yüksel ile ilk tanışmam 2009 yılında bu süreç içinde olmuştu.Kısa sürede ne kadar başarılı bir cerrah olduğunu yaşadıklarımla teyit ettim ve benim, tüm ailemin ve dostlarımın Kulak Burun Boğaz alanındaki hekimimiz oldu. Şu an birlikte çalışmamamıza rağmen tüm ailemin ve dostlarımın hala kendimizi emanet ettiğimiz hekimimiz olarak ilişkimiz devam etmektedir. Dr Hakan Yüksel’in gerek cerrahi gerekse medikal tedavi süreçlerine kendi tecrübelerini ve becerilerini katarak hasta için en faydalı yöntemi belirleyen ve uygulayan, gerekmedikçe cerrahi müdahale önermeyen etik anlayışı çok gelişmiş, hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim olarak hep hayatımızda kalmasından mutluluk duyuyoruz.
Tarkan Ayçetin

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim. Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili...
Read More
Rahime Doğa

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim . Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili hocam..onada tesekkur ediyrum buradan...
Rahime Doğa

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı...
Read More
RAMAZAN IŞIK

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı resmen.ilaç falan yazmadı. yaşam koşullarına ilişkin almamız gereken tedbirlerden bahsetti, yanlış yaptıklarımızla yüzleştirdi. 3/5 gün sonra daha iyiydik.
RAMAZAN IŞIK

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk