+905453120707 info@opdrhakanyuksel.com
Orta Kulak İltihabı (Seroz Otit) Nedenleri ve Tedavisi
Ekim 28, 2023

Dr. ozbarsut

Orta kulakta sıvı birikmesi olarak tanımlanabilir. Genellikle bir orta kulak enfeksiyonu takip eden sürede tedavi sonu olabileceği gibi herhangi kulak şikayeti olmadan da görülebilir.Bir çok hastada rutin muayene esnasında tesadüf olarak tespit edilir.

NEDENLERİ

Seroz otit ,Ortakulak Östaki borusu olarak adlandırılan bir kanal ile Nazofarenks (geniz) le bağlantılıdır.Östakinin görevi belli aralıklarla açılarak orta kulağı havalandırmaktır.Genizi tıkayan herhangi bir sebeple kanal tıkandığında orta kulağa hava gitmez ve 200 mm su basıncını geçtiği anda orta kulağı döşeyen mukozadan ve damarlardan sıvı sızmaya baslar.Sıvı nitelik olarak proteinden zengindir bu nedenle üzerine enfeksiyon eklenme olasılığı normal bir orta kulağa göre çok daha yüksektir.

Östaki borusunun bulunduğu bölgeyi etkileyen bir çok hadise seroz otitin sebebidir.Geniz eti,allerjik rinit,sinüzit en önemlileridir ve genellikle bu 3 etken bir arada görülmektedir.

TEDAVİ

Kanalı etkileyen hastalıkların kontrol altına alınıp 6-8 hafta kadar beklenmesi gerekebilmektedir.

KİŞİSEL TECRÜBEM

Seroz otitde ortakulak olayın mağduru pozisyonundadır.Yapılan ilk muayenede kulağa tüp takacağız seklindeki söylemlere çok katılmıyorum.Hastalığa sebep olan sinüzit allerjik rinit gibi hastalıkların kontrol altına alınmadan böyle bir işlemin yarar getireceğini düşünmüyorum.

Çocuk KBB muayenesi erişkine kıyasla oldukça zordur.En azından muayene öncesi bir kaç dakika hastayla iletişime geçmek sağlıklı bir muayene için gerekmektedir.Çocuk endoskobu ile yapılabildiği kadar iyi bir burun muayenesi sinüzit ve allerji hakkında bize çok yararlı bulgular verir.Yine 70 derece geniz bölgesi muayenesi bu kez aileyle iyi bir iletişimle yapılır ki bu da geniz etinin büyüklüğünü,varsa geniz akıntısının niteliğini bize verir.Eğer sinüzit ve allerji tespit edilirse tedavi verip 20 gün sonra bunların geçip geçmediği kontrol edilir.Sinüzit geçmiş allerji kontrol altındaysa 6-8 hafta seroz otitin nasıl seyredeceği takip edilir.Başlangıçta ve ara kontrollerde orta kulak basıncını ölçmek hem takip hem de ailenin tedaviye inancı açısından yararlıdır.

Yeterli bekleme periyoduna rağmen istenilen tedavi başarısı elde edilememişse geniz etinin ,hastalığa etkisi var ise bademciklerin cerrahi olarak alınıp kulak içinde parasentez işlemini uyguluyoruz.Operasyondan önce aile ile iyi bir iletişimle yapılan işlemlerin büyük oranda tedavi sağlayacağını kulaktaki sıvının alınmasının yeterli olabileceğini ,çocuğa şans verilmesi gerektiğini ,eğer bu işlemlere rağmen seroz otit tekrarlarsa maske anestezisi ile kısa sürede tüp takabileceğimizi anlatıyorum.Kulak tüpü uygulamasını tercih etmeme nedenim Antalya bölge olarak su ile çok fazla teması olan bir şehir .Özellikle yaz aylarında havuz ,deniz ve sıcaktan dolayı sık alınan duş her çocuğun olmazsa olmazı.Tüp takılması çocukların sudan mahrum kalması ile sonuçlanıyor.Oysa biz biliyoruz ki özellikle denizin sinüzit allerjik rinit gibi kulak problemlerine zemin hazırlayan hastalıklara olumlu bir çok etkisi var . Kulak tüpü varken denize ,havuza girmek hatta duş almak gerek çocuk gerekse aile açısından bir işkence olmaktadır.İstenildiği kadar kulak korumaya çalışılsın dışarıdan kaçacak su orta kulağa geçecek ve birkaç saat sonra kulak akıntısı kaçınılmaz olacaktır.

SONUÇ

Orta kulakta sıvı ile gelen bir çocukta önce varsa sinüzit düzeltilmeli,allerji kontrol altına alınmalı ve kulağın tedaviye cevabı beklenmeli (6-8 hafta)

Başarı sağlanamazsa geniz eti alınıp parasentez dediğimiz kulaktan sıvıyı alma işlemi uygulanmalı

Yine başarı sağlanamazsa Kulak ventilasyon tüpü takılıp(mümkünse kış ayları) takip edilmelidir.

Çalışma Saatleri

Bu saatler bayram günlerinde değişiklik gösterebilir. Lütfen bu günlerde bizi arayınız.

Pazartesi - Cuma

09.00 - 17.00

Cumartesi

09.00 - 12.00

Pazar

Kapalı

İletişim

Randevu için arayın

0545 312 07 07

Email

info@opdrhakanyuksel.com

Adres

Fener, Tekelioğlu Cd. No:11 Daire:3 Kat:2, 07160 Muratpaşa/Antalya

ilgi, alaka

Hakan beye ilgi, alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

ilgi , alaka

Hakan beye ilgi , alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı, burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor ,nefesi kesilir gibi oluyor ,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu....
Read More
Tuba Kurcer

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı , burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor,nefesi kesilir gibi oluyor,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu. Uykusunu alamadığı için de huzursuzluk çıkarıyordu.Tam iyileşiyor derken kreşte yeniden enfeksiyon kapıyordu tekrar herşey başa sarıyordu. Hakan bey'i çocuk doktorumuz Orhan Bey'in tavsiyesi ile tanıdık. Kendisi ve asistanı bizi çok güzel karşıladılar şikayetlerin temel nedeni geniz etinden kaynakliymis. Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna girdi.. Ameliyat sonrası takibi de çok iyiydi.Şu anda çok iyi ve kaliteli bir şekilde uyuyor kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.. . Ben çok pimpirikli bir halayim doktor bey'i de çok araştırdım. Gönül rahatlığıyla çocuğunuzu emanet edebilirsiniz...
Tuba Kurcer

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en...
Read More
Tarkan Ayçetin

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en iyisi olan hekimleri bulup sistemimize katmak en önemli görevlerimden biriydi. Dr Hakan Yüksel ile ilk tanışmam 2009 yılında bu süreç içinde olmuştu.Kısa sürede ne kadar başarılı bir cerrah olduğunu yaşadıklarımla teyit ettim ve benim, tüm ailemin ve dostlarımın Kulak Burun Boğaz alanındaki hekimimiz oldu. Şu an birlikte çalışmamamıza rağmen tüm ailemin ve dostlarımın hala kendimizi emanet ettiğimiz hekimimiz olarak ilişkimiz devam etmektedir. Dr Hakan Yüksel’in gerek cerrahi gerekse medikal tedavi süreçlerine kendi tecrübelerini ve becerilerini katarak hasta için en faydalı yöntemi belirleyen ve uygulayan, gerekmedikçe cerrahi müdahale önermeyen etik anlayışı çok gelişmiş, hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim olarak hep hayatımızda kalmasından mutluluk duyuyoruz.
Tarkan Ayçetin

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim. Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili...
Read More
Rahime Doğa

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim . Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili hocam..onada tesekkur ediyrum buradan...
Rahime Doğa

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı...
Read More
RAMAZAN IŞIK

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı resmen.ilaç falan yazmadı. yaşam koşullarına ilişkin almamız gereken tedbirlerden bahsetti, yanlış yaptıklarımızla yüzleştirdi. 3/5 gün sonra daha iyiydik.
RAMAZAN IŞIK

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk