+905453120707 info@opdrhakanyuksel.com
Vertigo Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Ekim 28, 2023

Dr. ozbarsut

Vertigo, baş dönmesi kelimesinin tıbbı adıdır.Bir hastalık değil, aslında hastalığın belirtisidir. Başım dönüyor cümlesi ile vertigom var aynı anlamı taşımaktadır.Bir algı yanılsamasıdır. Kiminin etraftaki objelere göre,yada objelerin kişiye göre sanal bir rotasyon(dönme)olmasıdır.

Diziness ; Septomlar daha hafiftir.Dönmeden ziyade zorlanma,yer ayağının altından kayıyormuş hissi, itilme hissi şeklinde olan şikayetler mevcuttur. Denge,İç kulak göz ve derin duyu tarafından sürekli alınan sinyallerin değerlendirilmesi ve buna karşı vücudunun kas tonusu ve pozisyonun ayarlanması ile sağlanır.3 sistemden biri herhangi bir sebeple problem yaşarsa,baş dönmesi meydana gelir.Taşıt veya deniz tutarsa göz,iç kulak ve derin duyunun sekronize çalışmaması ile oluşur. Yaşanan problemler iç kulak denge merkezine ne kadar yakınsa şiddet yüksek iyileşme süreci kısadır.

Dengenin diğer bölgelerindeki problemlerde ise dönmenin şiddeti düşük,süresi uzundur.

VERTİGO YAPAN KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI

Meniere

Dalgalı işitme kaybı,şiddetli baş dönmesi ve çınlama ile seyreder.Ataklar esnasında sürekli kusma,gözünü dahi açamayacak kadar ağır geçmektedir.(Tanısal amaçlı testler yapılmadan tanı konulmamalıdır.) Oldukça çok meniere tanısı almış fakat,baş dönmesi sebebi farklı olan hastalar mevcuttur. Ülkemizde herhangi bir araştırma yapılmadan meniere hastalığım var diye müracat eden çok sayıda hasta görülmektedir.

Klinik gözlemlerimde meniere tanısının,vertigosu olan hastaya aratırma yapılmadan rahatlıkla konulduğunu görmekteyiz.Hasta meniere tanısını çok benimsemekte,muayene ve tetkik sonucunda meniere olmadığı ifade edildiğinde,Ankara ve İstanbul’da çok ünlü hocalar tarafından tanı konulduğunu belirtip bir daha gelmemek üzere gitmektedir.

Bu grup hastalar yaklaşık 40 yıldır sağlık sektöründe kullanılan ama hala etki mekanizması net olarak açıklanmamış Bhistamin grubu ilaçları yıllarca düzenli kullanabilmektedirler.

Tanı ve Tedavi

Meniere tanısı hasta öyküsü,iyi bir denge muayenesi ile şüphelenilip,provakasyon testleri veya atak esnasında yapılacak odyometri testleri görülmeden tanı konmaması gereken bir hastalıktır. Periferik, vestibüler sistem hastalıklarıdan en sık görülenidir.Karakteristik özelliği olan baş dönmeleri,kas hareketleri sırasında ortaya çıkan,kısa süreli oldukça siddetli baş dönmeleridir.Semptomlar yatağa uzanma,yatakta dönme,yukarı bakma,eğilme gibi hareketlerle tetiklenir.Genellikle 5-30 saniye kadar sürer.Semptomlara işitme azlığı eşlik etmez.Hasta ani hareketlerden kaçınır ve yüzey alanını genişletmek için bacaklarını açarak yürüyebilir.

Klinik Gözlemlerim, Son dönemde moda olduğu için kristallerim oynamış yerine oturtalım diyen bir hasta kesimi vertigo ile müracaat eden hastaların içinde oransal olarak artmaktadır.Bu tip yaklaşımlar ilgili hekimin vertigoya objektif yaklaşımını etkilemekte hemde tanı ve teoride zaman kayıplarına neden olmaktadır.

Vestibüler Nöronit

Denge sinirinin viral bir enfenksiyonu sonucunda oluşan ve karşı kulağın dengeyi kompenze etmesi ile iyileşen şiddetli baş dönmesi,bulantı,kusma semptomları olan hastalıktır.

Tanı ve Tedavi

Baş dönmesi (vertigo) ile gelen hasta yaşadığı algı yanılgaması sonucu oluşan bulantı,kusma,dengesizlik hissi gibi semptomlar ve şiddetine bağlı olarak huzursuz,gergin ve güvensizdir.Alınabilirse hastadan,olmazsa yakınlarından hastalığın başlangıç seyrine dair iyi bir öykü alınması tanı da önemlidir.

Gerekli K.b.b muayenesinden sonra nistagmus olarak adlandırılan göz hareketlerinden şüpheli alanlar kontrol edilmelidir.Kaynak olarak iç kulak denge merkezi düşünülür ve semptomlarını kontrol altına almak için medikal tedavi uygulanır.Hasta nispeten normal hayata döndüğünde vertigo kaynağını bulmak için iç kulağı uyarıp,önlemler alınarak uygulanan video ENG,rotasyon testleri,posturometri gibi bir takım testler ,tahsis ve tekrarları önlemek açısından son derece önemlidir.

Çalışma Saatleri

Bu saatler bayram günlerinde değişiklik gösterebilir. Lütfen bu günlerde bizi arayınız.

Pazartesi - Cuma

09.00 - 17.00

Cumartesi

09.00 - 12.00

Pazar

Kapalı

İletişim

Randevu için arayın

0545 312 07 07

Email

info@opdrhakanyuksel.com

Adres

Fener, Tekelioğlu Cd. No:11 Daire:3 Kat:2, 07160 Muratpaşa/Antalya

ilgi, alaka

Hakan beye ilgi, alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

ilgi , alaka

Hakan beye ilgi , alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı, burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor ,nefesi kesilir gibi oluyor ,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu....
Read More
Tuba Kurcer

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı , burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor,nefesi kesilir gibi oluyor,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu. Uykusunu alamadığı için de huzursuzluk çıkarıyordu.Tam iyileşiyor derken kreşte yeniden enfeksiyon kapıyordu tekrar herşey başa sarıyordu. Hakan bey'i çocuk doktorumuz Orhan Bey'in tavsiyesi ile tanıdık. Kendisi ve asistanı bizi çok güzel karşıladılar şikayetlerin temel nedeni geniz etinden kaynakliymis. Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna girdi.. Ameliyat sonrası takibi de çok iyiydi.Şu anda çok iyi ve kaliteli bir şekilde uyuyor kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.. . Ben çok pimpirikli bir halayim doktor bey'i de çok araştırdım. Gönül rahatlığıyla çocuğunuzu emanet edebilirsiniz...
Tuba Kurcer

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en...
Read More
Tarkan Ayçetin

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en iyisi olan hekimleri bulup sistemimize katmak en önemli görevlerimden biriydi. Dr Hakan Yüksel ile ilk tanışmam 2009 yılında bu süreç içinde olmuştu.Kısa sürede ne kadar başarılı bir cerrah olduğunu yaşadıklarımla teyit ettim ve benim, tüm ailemin ve dostlarımın Kulak Burun Boğaz alanındaki hekimimiz oldu. Şu an birlikte çalışmamamıza rağmen tüm ailemin ve dostlarımın hala kendimizi emanet ettiğimiz hekimimiz olarak ilişkimiz devam etmektedir. Dr Hakan Yüksel’in gerek cerrahi gerekse medikal tedavi süreçlerine kendi tecrübelerini ve becerilerini katarak hasta için en faydalı yöntemi belirleyen ve uygulayan, gerekmedikçe cerrahi müdahale önermeyen etik anlayışı çok gelişmiş, hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim olarak hep hayatımızda kalmasından mutluluk duyuyoruz.
Tarkan Ayçetin

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim. Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili...
Read More
Rahime Doğa

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim . Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili hocam..onada tesekkur ediyrum buradan...
Rahime Doğa

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı...
Read More
RAMAZAN IŞIK

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı resmen.ilaç falan yazmadı. yaşam koşullarına ilişkin almamız gereken tedbirlerden bahsetti, yanlış yaptıklarımızla yüzleştirdi. 3/5 gün sonra daha iyiydik.
RAMAZAN IŞIK

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk