+905453120707 info@opdrhakanyuksel.com
Çocuklarda Kulak Enfeksiyonu Nedenleri ve Tedavisi
Ekim 28, 2023

Dr. ozbarsut

Kulak enfeksiyonu çocukluk çağının en sık görülen hastalıklarındandır. Özellikle 0-3 yaşlar arası daha da yüksek oranda görülür. Anatomik olarak solunum yollarının dar olması, östaki tüpünün daha düz olması, basit enfeksiyonlarda bile vücut direncinin tam gelişmemesi sebeplerden birkaçı olabilir. Yatarak biberon alma ve sık kusan bebeklerde risk faktörü artmaktadır.

SEMPTOMLAR

Özellikle gece huzursuzluğu, sık sık uyanma, ağlama atakları, kulaklarını çekiştirme genel olarak 0-3 yaş arası çocuklarda görülebilen semptomlardır. Çoğu zaman aile bu bulguların sorunun kulakta olabileceğini düşünememekte ve hem çocuk hem de anne baba açısından uykusuz geceler sürüp gitmektedir.

Gözden kaçan sık tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarında (otit) işitmedeki geçici azalmaya bağlı geç konuşma ve öğrenme bozuklukları da görülebilmektedir. Yine çocuğun kronik ağrıları sebebiyle konsantre olamaması çoğu zaman bir psikiyatri uzmanına gitmekle son bulabilmektedir.

Oysa bir çok çocukta olayın kaynağı kulaktır ve çocuk bunu anlatamadığı için davranışları ile göstermektedir. Algılayamayan çoğu zaman ebeveynler olmaktadır. En önemli bulgulardan bir de sesli uyaranlara cevapsızlık veya tekrarlamaktır. Televizyona yakın oturmak yine bir belirti olabilir.

TEDAVİ

Sık tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarında hastalığın tedavisi kadar neden tekrar ettiği araştırılmalıdır. Alerjik yapı, reflü, tekrarlayan sinüzit atakları, geniz eti, kistik fibrozis gibi hastalıklar hep göz önünde bulundurulmalıdır. Uygun antibiyotik verilip belli aralıklarla düzelip düzelmediği izlenmeli, gereğinde kulak ölçümleri ile takip edilmelidir. Ne yazık ki yaşadığımız yer de çocukların bu hastalıklarını tetiklemekte önemli rol oynamaktadır. Kulak burun boğaz kliniğimizin bulunduğu Antalya şehri bu anlamda dezavantaj oluşturan bir yerdir.

KLİNİK GÖRÜŞÜM

Bize aileler genellikle aile hekimi, çocuk doktoru ve en sık olarak da her kulak enfeksiyonunda gidilen acil servis öyküsüyle gelmektedir.Bu aşamalarda doğal olarak gerek çocuklarda dış kulağın dar olması, gerek kulak zarı önünde olabilen kir sebebiyle zarın yeterince değerlendirilememesi,gerek teknolojik imkansızlıklar sebebiyle tanıyı geciktirmektedir.

Öncelikle pediatrik endoskoplarla yapılacak iyi bir muayene tekrarların sebebini büyük oranda ortaya çıkaracaktır.Antalya için en önemli risk alerjiye ikincil oluşan sinüzitlerin kulağa olan etkileridir.Hekim orta kulak enfeksiyonu tedavisi verip zemindeki hastalıkları düzelmezse çocuk kısa zamanda tekrar eski haline dönecektir.Sonuçta ailedeki bezginlik hekim değiştirmeyle son bulacak ve hastalığa başka bir doktorla yeniden başlanacak,zararı yine çocuk çekecektir.

Önemli olan orta kulak enfeksiyonun tedavisi kadar hastalığın tamamen geçtiğinin teyit edilmesidir.Bu süre bazen 6-8 hafta kadar sürebilmektedir.Kulak enfeksiyonu geçse bile orta kulakta sıvısı kalabilmekte (seroz otit) sıvının tamamen ortadan kakması hem zaman hem de sinüzit ,reflü,allerji gibi faktörlerin kontrol altına alınması ile olmaktadır.

ÖZET

Orta kulak enfeksiyonu:

  1. İlk kez sizin başınıza gelmiyor ,sizin çocuğunuz da son olmayacak her çocuk ortalama 1 kez hastalığı geçirebilmekte .ENDİŞELENMEYİN!
  2. Gece yatakta sık dönme ,huzursuzluk,baş bölgesinde terleme, üst solunum yolu tıkanmalarında sık görülür bu da orta kulak enfeksiyonlarının nedeni ve tekrarında önemli olabilir.DİKKAT EDİN!
  3. Tam tedavi süresi bahsettiğim sinüzit, reflü, allerji gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.SABIRLI OLUN!

Çalışma Saatleri

Bu saatler bayram günlerinde değişiklik gösterebilir. Lütfen bu günlerde bizi arayınız.

Pazartesi - Cuma

09.00 - 17.00

Cumartesi

09.00 - 12.00

Pazar

Kapalı

İletişim

Randevu için arayın

0545 312 07 07

Email

info@opdrhakanyuksel.com

Adres

Fener, Tekelioğlu Cd. No:11 Daire:3 Kat:2, 07160 Muratpaşa/Antalya

ilgi, alaka

Hakan beye ilgi, alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

ilgi , alaka

Hakan beye ilgi , alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı, burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor ,nefesi kesilir gibi oluyor ,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu....
Read More
Tuba Kurcer

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı , burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor,nefesi kesilir gibi oluyor,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu. Uykusunu alamadığı için de huzursuzluk çıkarıyordu.Tam iyileşiyor derken kreşte yeniden enfeksiyon kapıyordu tekrar herşey başa sarıyordu. Hakan bey'i çocuk doktorumuz Orhan Bey'in tavsiyesi ile tanıdık. Kendisi ve asistanı bizi çok güzel karşıladılar şikayetlerin temel nedeni geniz etinden kaynakliymis. Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna girdi.. Ameliyat sonrası takibi de çok iyiydi.Şu anda çok iyi ve kaliteli bir şekilde uyuyor kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.. . Ben çok pimpirikli bir halayim doktor bey'i de çok araştırdım. Gönül rahatlığıyla çocuğunuzu emanet edebilirsiniz...
Tuba Kurcer

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en...
Read More
Tarkan Ayçetin

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en iyisi olan hekimleri bulup sistemimize katmak en önemli görevlerimden biriydi. Dr Hakan Yüksel ile ilk tanışmam 2009 yılında bu süreç içinde olmuştu.Kısa sürede ne kadar başarılı bir cerrah olduğunu yaşadıklarımla teyit ettim ve benim, tüm ailemin ve dostlarımın Kulak Burun Boğaz alanındaki hekimimiz oldu. Şu an birlikte çalışmamamıza rağmen tüm ailemin ve dostlarımın hala kendimizi emanet ettiğimiz hekimimiz olarak ilişkimiz devam etmektedir. Dr Hakan Yüksel’in gerek cerrahi gerekse medikal tedavi süreçlerine kendi tecrübelerini ve becerilerini katarak hasta için en faydalı yöntemi belirleyen ve uygulayan, gerekmedikçe cerrahi müdahale önermeyen etik anlayışı çok gelişmiş, hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim olarak hep hayatımızda kalmasından mutluluk duyuyoruz.
Tarkan Ayçetin

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim. Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili...
Read More
Rahime Doğa

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim . Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili hocam..onada tesekkur ediyrum buradan...
Rahime Doğa

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı...
Read More
RAMAZAN IŞIK

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı resmen.ilaç falan yazmadı. yaşam koşullarına ilişkin almamız gereken tedbirlerden bahsetti, yanlış yaptıklarımızla yüzleştirdi. 3/5 gün sonra daha iyiydik.
RAMAZAN IŞIK

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk