+905453120707 info@opdrhakanyuksel.com
Alerjik Rinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Ekim 28, 2023

Dr. ozbarsut

Alerjik Rinit hava yolu ile aldığımız maddelerin bazılarına, vücudun yabancı cisim reaksiyonu vermesiyle oluşan hastalıktır.Alerjene karşı oluşan antikorların ve histamin gibi mediatorlerin artmasına sebep olmaktadır.

Bu reaksiyonlar sonucunda,burun mukozasında sıvı geçirgenliği artmakta; kaşıntı , hapşırık ve burun geniz akıntısını tetiklemektedir.

Aklımıza şu gelebilir;

Eskiden bu kadar alerjik reaksiyonlarla karşılaşmıyorduk,ne oldu da son yıllarda hastalıkta büyük bir artış oldu?

Fikrimce doğal gıdalarla beslenmenin herhangi bir nedenle olursa olsun bırakılması(özellikle doğal maya) hazır ve fast food gıdalarla alınan koruyucu ve sentetik maddelerin bağışıklık sisteminde yaptığı değişiklikler bunların birkaçıdır. Ek olarak Antalya için hava neminin yüksek olmasının getirdiği küf,maya,mite ların fazlalığı riski artırmaktadır.

Diğer bir handikap,klimatize ısınmanın getirdiği problemlerdir.Klima hem havadaki partikül yoğunluğunu artırmakta,hem de solunum yollarına olan etkileri sebebi ile allerjik rinitin şiddetini katlamaktadır.

Alerjik rinitle ne yapabiliriz?

Öncelikle yaygın olarak allerjik faktörlerden elden geldiği kadar kaçınmak en basit yöntemdir. Risk faktörlerini arttıran klima, (özellikle kış ayları)battaniye,polar gibi küf,maya,mite barındırma potansiyeli yüksek ürünleri kullanmamak,yatak odasını dönemsel olarak ıslak bir bez ile bunlardan birkaçı olabilir.

Medikal Tedavi

Uygulanan bütün ilaçlar aslında bir tedavi olmamakta,sadece semptomların kontrolde tutulmasına yardımcı olabilmektedir. Klinik tecrubelerime dayanarak allerji testlerinin pek bir yararı olduğunu düşünmüyorum. Testler genellikle 17-20 maddeye karşı uygulanmakta fakat,Antalya için 50-60 bin allerjenden söz edilmektedir. Allerji testinde bazı maddelere karşı pozitif sonuç çıkması,hepsinin olduğunu göstermediği gibi, çıkmaması da allejik olmadığını göstermeyebilir.

Flora dediğimiz,çevremizdeki mikro ve makro canlı yapılar bölgesel olarak da çok farklı olduğunu düşünürsek,yurt dışı kaynaklı allerjik testlerin bizimle ne kadar örtüşeceği de başka bir handikaptır.

Alerkjik Rinit Tedavisinde Rhinolight

Allerjik riniti baskılamaya yönelik medikal tedavilerin yetersiz kalması,düzenli kullanım gerekliliği ve ne kadar güvenli olursa olsun, ilaçların sonuçta kimyasal maddeler olduğunu düşünürsek; alternetif yöntem arayışları ve araştırmalar devam etmektedir. Antalya ‘da yaygınlaşan Rhinolight bu alternetiflerden biridir. UvA ve UvB ışınlarının belirli seanslar ile burun mukozasına uygulanan ve allerjik rinite olan reaksiyonun baskılanması,çalışma prensibidir. Bildirilen herhangi yan etkisi bulunmamaktadır.Gebelikte bile güve ile uygulanabilir.

Başarı oranları oldukça yüksektir. Burun akıntısının azalması,hapşırık şıklığı ve şiddetinin kontrol altına alınması,burun tıkanıklığının giderilmesi,geniz akıntısının minimalize edilmesi etkilerinin birkaçıdır.Uygulama farklılıkları olsa da, biz ilk yıl 5-6 seans gün aşırı,1 yıl sonra 1- 2 seans da idamesi şeklinde uygulamaktayız.

Çalışma Saatleri

Bu saatler bayram günlerinde değişiklik gösterebilir. Lütfen bu günlerde bizi arayınız.

Pazartesi - Cuma

09.00 - 17.00

Cumartesi

09.00 - 12.00

Pazar

Kapalı

İletişim

Randevu için arayın

0545 312 07 07

Email

info@opdrhakanyuksel.com

Adres

Fener, Tekelioğlu Cd. No:11 Daire:3 Kat:2, 07160 Muratpaşa/Antalya

ilgi, alaka

Hakan beye ilgi, alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

ilgi , alaka

Hakan beye ilgi , alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı, burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor ,nefesi kesilir gibi oluyor ,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu....
Read More
Tuba Kurcer

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı , burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor,nefesi kesilir gibi oluyor,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu. Uykusunu alamadığı için de huzursuzluk çıkarıyordu.Tam iyileşiyor derken kreşte yeniden enfeksiyon kapıyordu tekrar herşey başa sarıyordu. Hakan bey'i çocuk doktorumuz Orhan Bey'in tavsiyesi ile tanıdık. Kendisi ve asistanı bizi çok güzel karşıladılar şikayetlerin temel nedeni geniz etinden kaynakliymis. Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna girdi.. Ameliyat sonrası takibi de çok iyiydi.Şu anda çok iyi ve kaliteli bir şekilde uyuyor kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.. . Ben çok pimpirikli bir halayim doktor bey'i de çok araştırdım. Gönül rahatlığıyla çocuğunuzu emanet edebilirsiniz...
Tuba Kurcer

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en...
Read More
Tarkan Ayçetin

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en iyisi olan hekimleri bulup sistemimize katmak en önemli görevlerimden biriydi. Dr Hakan Yüksel ile ilk tanışmam 2009 yılında bu süreç içinde olmuştu.Kısa sürede ne kadar başarılı bir cerrah olduğunu yaşadıklarımla teyit ettim ve benim, tüm ailemin ve dostlarımın Kulak Burun Boğaz alanındaki hekimimiz oldu. Şu an birlikte çalışmamamıza rağmen tüm ailemin ve dostlarımın hala kendimizi emanet ettiğimiz hekimimiz olarak ilişkimiz devam etmektedir. Dr Hakan Yüksel’in gerek cerrahi gerekse medikal tedavi süreçlerine kendi tecrübelerini ve becerilerini katarak hasta için en faydalı yöntemi belirleyen ve uygulayan, gerekmedikçe cerrahi müdahale önermeyen etik anlayışı çok gelişmiş, hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim olarak hep hayatımızda kalmasından mutluluk duyuyoruz.
Tarkan Ayçetin

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim. Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili...
Read More
Rahime Doğa

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim . Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili hocam..onada tesekkur ediyrum buradan...
Rahime Doğa

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı...
Read More
RAMAZAN IŞIK

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı resmen.ilaç falan yazmadı. yaşam koşullarına ilişkin almamız gereken tedbirlerden bahsetti, yanlış yaptıklarımızla yüzleştirdi. 3/5 gün sonra daha iyiydik.
RAMAZAN IŞIK

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk