+905453120707 info@opdrhakanyuksel.com
Burun Kanaması ve Tedavisi
Ekim 28, 2023

Dr. ozbarsut

Burun kanaması ön ve arka burun kanaması olarak kabaca ayırabiliriz. Ön kanamalar daha çok çocukluk cağında görülen basit bir hastalık olmasına rağmen aileyi çok tedirgin eden kanamalardır. Burun ön bölgesinden geçen damarsal yapı, bazı insanlarda normale göre daha yüzeysel seyreder.

Özellikle çocukluk çağında parmakla yapılan tahrişler damarsal yapılarda küçük yırtıklar oluşturarak burun kanamasına sebep olabilir. Alerjik rinit, sinüzit, burunda yabancı cisim gibi burun mukozasını bozacak diğer hastalıklarda hastalığın zemininde sık görülebilir.

Burnun arkasından kaynaklanan kanamalar daha çok yaşlılarda görülür. Yüksek tansiyon, kan sulandırıcı kullanımı gibi faktörler genelde hastanın öyküsünde mevcuttur. Hayati tehlike taşıdığı için çabuk ve etkili bir tedavi planı gerektirir.

KLİNİK GÖRÜŞÜM

Hasta yakınları açısından çocukluk çağında olan burun kanamaları ciddi bir endişe kaynağıdır. Havlular, çarşaflar, bir sürü peçete kan olduğu için aile tedirgindir. Hasta K.B.B. muayenesinden önce çocuk doktorunu tercih etmişse elinde bir çok kan tetkikiyle, korku dolu gözlerle muayene odasına girer. Antalya gibi sıcak bir iklime sahip şehirde çokça, bu sebepten dolayı kulak burun boğaz kliniğimize başvuru olmuştur.

Her ne kadar olayın çok ciddi olmadığını izah edip rahatlatmaya çalışsanız da genelde başarılı olamazsınız. Muayene yapıldığında burun ön bölgesinde travmaya uğrayan damarsal yapıyı gösterdiğinizde “inanın doktor bey bardak bardak kanadı” söylemleri devam etmektedir. Aslında kanama miktarı azdır fakat lezyon solunum yolu çıkışında olduğu için havayla, öksürmek, hapşırmak gibi reaksiyonel eylemlerle çok geniş bir alanı kırmızıya boyar, yani olduğundan kat ve kat dramatik görülür.

Ben genellikle boya örneğini veririm. Şöyle ki ”bir miktar boyayı fırçayla sürdüğünüzde boyadığınız alan ile aynı boyayı sprey ile püskürtmekle boyanan alanı göz önüne alın. Hava yolu kanı püskürterek boyamış gibi az miktar kanla bile çok peçete, çarşaf, havluyu kıpkırmızı yapacaktır”

Burun önünden kaynaklanan kanamadan dolayı (kan hastalıkları hariç) kimsenin başına ciddi bir sağlık problemi gelmemiştir. Öncelikle anne, babanın sakin olup bu hallerini çocuğa da yansıtmaları yapılabilecek en sağlıklı ilk harekettir.

TEDAVİ

Kanama tampon yaparak veya burun kanatlarına bir süre basarak durdurulup eğer tekrarlamaya eğilimli ise gümüş nitratla kimyasal koterizasyon yapılır.

Hasta ebeveyninin en iyi yapacağı çocuğu sandalyeye oturtup başı bir miktar öne eğip burun kanatlarına ara vermeden 5 dakika baskı uygulamaktır.

Akabinde ise Antalya’da bulunan Kulak Burun Boğaz kliniğimizde daha detaylı muayene için sizleri misafir etmek isteriz.

Çalışma Saatleri

Bu saatler bayram günlerinde değişiklik gösterebilir. Lütfen bu günlerde bizi arayınız.

Pazartesi - Cuma

09.00 - 17.00

Cumartesi

09.00 - 12.00

Pazar

Kapalı

İletişim

Randevu için arayın

0545 312 07 07

Email

info@opdrhakanyuksel.com

Adres

Fener, Tekelioğlu Cd. No:11 Daire:3 Kat:2, 07160 Muratpaşa/Antalya

ilgi, alaka

Hakan beye ilgi, alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

ilgi , alaka

Hakan beye ilgi , alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı, burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor ,nefesi kesilir gibi oluyor ,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu....
Read More
Tuba Kurcer

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı , burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor,nefesi kesilir gibi oluyor,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu. Uykusunu alamadığı için de huzursuzluk çıkarıyordu.Tam iyileşiyor derken kreşte yeniden enfeksiyon kapıyordu tekrar herşey başa sarıyordu. Hakan bey'i çocuk doktorumuz Orhan Bey'in tavsiyesi ile tanıdık. Kendisi ve asistanı bizi çok güzel karşıladılar şikayetlerin temel nedeni geniz etinden kaynakliymis. Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna girdi.. Ameliyat sonrası takibi de çok iyiydi.Şu anda çok iyi ve kaliteli bir şekilde uyuyor kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.. . Ben çok pimpirikli bir halayim doktor bey'i de çok araştırdım. Gönül rahatlığıyla çocuğunuzu emanet edebilirsiniz...
Tuba Kurcer

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en...
Read More
Tarkan Ayçetin

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en iyisi olan hekimleri bulup sistemimize katmak en önemli görevlerimden biriydi. Dr Hakan Yüksel ile ilk tanışmam 2009 yılında bu süreç içinde olmuştu.Kısa sürede ne kadar başarılı bir cerrah olduğunu yaşadıklarımla teyit ettim ve benim, tüm ailemin ve dostlarımın Kulak Burun Boğaz alanındaki hekimimiz oldu. Şu an birlikte çalışmamamıza rağmen tüm ailemin ve dostlarımın hala kendimizi emanet ettiğimiz hekimimiz olarak ilişkimiz devam etmektedir. Dr Hakan Yüksel’in gerek cerrahi gerekse medikal tedavi süreçlerine kendi tecrübelerini ve becerilerini katarak hasta için en faydalı yöntemi belirleyen ve uygulayan, gerekmedikçe cerrahi müdahale önermeyen etik anlayışı çok gelişmiş, hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim olarak hep hayatımızda kalmasından mutluluk duyuyoruz.
Tarkan Ayçetin

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim. Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili...
Read More
Rahime Doğa

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim . Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili hocam..onada tesekkur ediyrum buradan...
Rahime Doğa

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı...
Read More
RAMAZAN IŞIK

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı resmen.ilaç falan yazmadı. yaşam koşullarına ilişkin almamız gereken tedbirlerden bahsetti, yanlış yaptıklarımızla yüzleştirdi. 3/5 gün sonra daha iyiydik.
RAMAZAN IŞIK

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk