+905453120707 info@opdrhakanyuksel.com
Adenoid Vegetaston (Geniz Eti) Nedir? Nasıl Tedavi edilir?
Ekim 28, 2023

Dr. ozbarsut

Geniz eti Waldayer halkası adı verilen, genizden dil köküne kadar olan bölgedeki lenf bezlerinin en tepedeki kısmına verilen isimdir.

Özellikle 2-6 yaşlar arası genellikle en aktif olduğu dönemdir.

ŞİKAYETLER NASIL SEYREDER

En sık gözlenen durum, burun tıkanıklığıdır.Geçirilen üst solunum yolu enfenksiyonları adenoidi daha da büyütür.Ağzı açık uyuma, horlama daha ileri boyutlarda apne,(uykuda nefesin durması) tıkanıklığın derecesine göre izlenen bulgulardır.Erişkinlerde apne uykunun 10 sn ve üzeri olarak tanımlanırken, çocukluk çağı için bu rakam çok daha düşüktür.

Uyku esnasında nefes alış verişinin düzensiz olması ,özellikle boyun ve baş bölgesinde aşırı terlemeler, yatakta çok sık hareket etmeler yine fazlaca görülen bulgulardandır.

YAN ETKİLERİ

Uykunun IV dönemleri vardır ve bu dönemler düzgün gerçekleşirse kaliteli bir uykudan söz edebiliriz. Solunumdaki tıkanıklıklara bağlı oluşan beyin dalgalarındaki bozulmalar (Arousal) uykunun bütünlüğünü bozduğu için sağlıklı bir uyku gerçekleşemez.

Kalitesiz bir uyku sonucu çocukta büyüme gelişme geriliğinden tutunda, öğrenme problemleri, hiper aktivite gibi bir çok sorun oluşabilir.

Solunum yolunun tıkanmasının getirdiği oksijen düzensizliği kalp ve dolaşım sisteminde olumsuzluklara neden olabilir. Şikayetlerin uzun sürmesi durumunda ise yüz bölgesinde kalıcı şekil değişiklikleri (damak yükselmesi, filtrum mesafesinin uzaması, çene kapanma bozuklukları…) görülebilmektedir.

NASIL TANI KONULUR

Anne ve babanın ifadesi önemlidir. Ebeveyinlere sorulan;

  1. Ağzı açık uyuyor mu?
  2. Horlaması var mı?
  3. Uykuda çok hareketli mi?
  4. Baş ve boyun bölgesi aşırı terliyor mu?

Gibi yönlendirici sorulara olan cevaplar değerlendirilir.

Geniz bölgesi rutin boğaz muayenesinde görülmez, Endoskopi yardımı ile çocukların büyük bir kısmında görülebilir. Eğer çocuk ile belirli bir uyum yakalanamaz ise veya öğürmeleri çok fazlaysa, Nazofarenks yan grafisi ile değerlendirilme uygulanır. Çocukların boş yere radyasyon almamaları için ve çocuk muayeneye direnç gösterene kadar endoskop ile görülmeye uğraşılmalıdır.

TEDAVİ

Geniz etini büyüten sebepler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Sinüzit varsa tedavi edilir, allerjik ise nazal spreyler ile geniz akıntısı azaltılmaya çalışılır. Geniz etini küçültmeye yönelik doğrudan bir ilaç tedavisi yoktur.

Yukarıda yazdığımız faktörleri kontrol altına almamıza rağmen çocukta yeterli rahatlama sağlanmıyorsa operasyon önerilir.

OPERASYON

Çok kısa bir cerrahi ile uygulanır. Geniz bölgesi pasif bir alan olduğu için operasyon sonu ağrı izlenmez. Herhangi katı bir diyet kısıtlaması önerilmez. Hastanede birkaç saatlik bir izlenme sonucu taburcu edilebilir.

Çocuğun sağlıklı bir uyku uyumadığını izliyorsanız, yüz şeklinde orantısal olarak değişiklikler oluşmaya başlamışsa, gece yatağın bir tarafında uyuyup, diğer tarafında uyanıyorsa ve aşırı baş -boyun terlemesi oluşuyorsa en önemli sebep geniz eti olabilir. Mutlaka bir K.B.B uzmanından görüş almalısınız.

Hekiminiz, gerek endoskopik muayene ile, gerekirse röntgen incelemesi ile doğru tanıyı koyacaktır.
Sonuçta operasyon önerilirse unutmayın ki, bu müdahale son derece kısa bir anestezi ile yapılmaktadır ve hastanede kalması bile gerekmeyecektir.

Ailelerin genel kaygısı; “biz ameliyattan değil, anesteziden korkuyoruz” şeklinde olmaktadır. Unutmayın ki; arabanıza bindiğinizde aldığımız risk, anestezi riskinden kat ve kat daha fazladır. Endikasyonu konmuş bir operasyon çocuğunun, büyüme gelişmesinden tutunda boyuna, kilo alma, öğrenme kapasitesine, yüz şekline kadar olumlu etkilere sahiptir.

Vertigo Hastalık Öyküsü

Hastamızın öncelikle çok detaylı bir hastalık öyküsünü alarak başlıyoruz. Baş dönmesi ne zaman başlamış, ne sıklıkla olmakta, hareketle artıyor mu, bulantı eşlik ediyor mu, dönmenin niteliği nedir? (duvarların dönmesi mı? yoksa yer ayağın altından kayması şeklinde mi?)

Vertigo’ya çınlama ya da işitme kaybı eşlik ediyor mu? Baş ağrısı dönme esnasında var mı? Özellikle kadınlarda regl dönemiyle artan bir şikâyet oluyor mu? Alınan besin maddeleriyle bir ilişkisi var m? Baş dönmesi esnasında görmede bulanıklık gibi nörolojik bulgular eşlik ediyor mu?

Bunlar gibi bir çok sorunun cevabına göre öncelikle baş dönmesi sebebinin central (beyin), periferik (iç kulak denge merkezi) veya boyundaki kasların kasılması ve boyun düzleşmesi ile oluşabilecek bir dizeness (sallanma, kayığa binmiş gibi olma hissi, yada kafanın içine bir boşluk, sarhoş olmuş gibi hissetme) olup olmadığı hakkında bir ön bilgimiz  oluşmaktadır.

Yanlış Tanı İçin Dikkat!

Siz de doktora gittiğiniz de BETASERC reçete edilmiş bir şekilde ayrılıyorsanız,  Vertigo ile alakalı bir tanı almamışsınız sonucu çıkmaktadır. Bu ilaç baş dönmesinin baskılanması amacı ile kullanıldığı düşünülen bir preparattır.

Oysa ki, biz hekimlerin amacı; baş dönmesini baskılamak değil, kök sebebini bularak buna sebep olan tüm rahatsızlıkları ortadan kaldırmak olmalıdır.

Antalya’da en iyi Vertigo tedavisini sunabilmemizi sağlayan etken ise yukarıda bahsettiğimiz, kök sebebe inerek Vertigo’yu tamamen tedavi etme yaklaşımımızdır.

Çalışma Saatleri

Bu saatler bayram günlerinde değişiklik gösterebilir. Lütfen bu günlerde bizi arayınız.

Pazartesi - Cuma

09.00 - 17.00

Cumartesi

09.00 - 12.00

Pazar

Kapalı

İletişim

Randevu için arayın

0545 312 07 07

Email

info@opdrhakanyuksel.com

Adres

Fener, Tekelioğlu Cd. No:11 Daire:3 Kat:2, 07160 Muratpaşa/Antalya

ilgi, alaka

Hakan beye ilgi, alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

ilgi , alaka

Hakan beye ilgi , alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı, burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor ,nefesi kesilir gibi oluyor ,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu....
Read More
Tuba Kurcer

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı , burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor,nefesi kesilir gibi oluyor,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu. Uykusunu alamadığı için de huzursuzluk çıkarıyordu.Tam iyileşiyor derken kreşte yeniden enfeksiyon kapıyordu tekrar herşey başa sarıyordu. Hakan bey'i çocuk doktorumuz Orhan Bey'in tavsiyesi ile tanıdık. Kendisi ve asistanı bizi çok güzel karşıladılar şikayetlerin temel nedeni geniz etinden kaynakliymis. Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna girdi.. Ameliyat sonrası takibi de çok iyiydi.Şu anda çok iyi ve kaliteli bir şekilde uyuyor kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.. . Ben çok pimpirikli bir halayim doktor bey'i de çok araştırdım. Gönül rahatlığıyla çocuğunuzu emanet edebilirsiniz...
Tuba Kurcer

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en...
Read More
Tarkan Ayçetin

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en iyisi olan hekimleri bulup sistemimize katmak en önemli görevlerimden biriydi. Dr Hakan Yüksel ile ilk tanışmam 2009 yılında bu süreç içinde olmuştu.Kısa sürede ne kadar başarılı bir cerrah olduğunu yaşadıklarımla teyit ettim ve benim, tüm ailemin ve dostlarımın Kulak Burun Boğaz alanındaki hekimimiz oldu. Şu an birlikte çalışmamamıza rağmen tüm ailemin ve dostlarımın hala kendimizi emanet ettiğimiz hekimimiz olarak ilişkimiz devam etmektedir. Dr Hakan Yüksel’in gerek cerrahi gerekse medikal tedavi süreçlerine kendi tecrübelerini ve becerilerini katarak hasta için en faydalı yöntemi belirleyen ve uygulayan, gerekmedikçe cerrahi müdahale önermeyen etik anlayışı çok gelişmiş, hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim olarak hep hayatımızda kalmasından mutluluk duyuyoruz.
Tarkan Ayçetin

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim. Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili...
Read More
Rahime Doğa

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim . Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili hocam..onada tesekkur ediyrum buradan...
Rahime Doğa

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı...
Read More
RAMAZAN IŞIK

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı resmen.ilaç falan yazmadı. yaşam koşullarına ilişkin almamız gereken tedbirlerden bahsetti, yanlış yaptıklarımızla yüzleştirdi. 3/5 gün sonra daha iyiydik.
RAMAZAN IŞIK

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk